AFFETTİM!

Zayıf insanlar affedemezler.. Affetmek güçlülere has bir özelliktir.” der Gandhi..

Affediyoruz, insanların kendine yaraşır hatalarını, yanlışlarını..

Büyüklüğümüz de burada ya! Affediyoruz affa lâyık olmayanı bile.. Affedip, herkesi lâyık olduğu yere bırakıyoruz, az öteye…

Affedip uzaklaşıyoruz, “Sen yoluna ben yoluma..”diyoruz.

Affediyoruz, fakat eskisi gibi olamıyoruz.

Bu yüzden;

evet, doğru söylüyorsunuz eskisi gibi değil hiçbir şey, eskisi gibi değiliz, eskisi gibi hoş görmüyoruz, görmezden gelemiyoruz. Sevecen davranamıyoruz. Sıcak karşılamıyoruz. Mazeret dinlemiyoruz. Hatta neredeyse hiçbir konuştuğunuzu dinlemiyoruz.

Kimse kusura bakmasın ve bilerek kırdığı, incittiği, küstürdüğü gönlün sahibinden daha fazlasını, daha iyisini beklemesin.

O, gönlünü; kim kırar, kim üzer, kim kıymet bilir, kim bilemez hesap etmeden herkese iyi niyetle kalbini açan; emeğini, sevgisini esirgemeyen insanlara büyük yalanlar söyleyebildiniz diye kendinizi çok zeki sandınız. Kendi acizliğinizi, zayıflığınızı fark edemediniz. Kötü niyetleriniz, hırslarınız, egolarınız, yalanlarınız sizin zayıflığınızı gösteriyordu fakat ne denli güçsüz ruhlara aittiniz buna uyanamadınız.

Onca çabanız, kötü bir insanken iyilik meleği rolünüz boşuna, sizi sadece iki gün maskeler bunlar. Siz yine her zamanki kötüsünüz. Ne kadar mavi boncuk dağıtsanız da etrafınıza nafile, kalbiniz hep kapkara, her zaman puslu.. Bir kere kişiliğiniz şeytanca!

Evet, bizler affederiz hatalarınızı fakat bundan sonra size nasıl davranacağımıza da kendimiz karar veririz.

Nasıl ki kaybedilen zamanın telâfisi yok, artık hatanın da telâfisi yoktur. Çünkü ihanet yanlışlıkla yapılmaz. Size değer veren, sizinle olan ilişkisine emek veren insanlara nankörlüğün, hiçbir şekilde bahanesi yoktur.

İhanetin küçüğü de büyüğü de aynıdır, tek savunması güven olan sevgi duvarını ikisi de aynı ölçüde, aynı şiddette yıkar.

Affediyoruz ama yaşananları unutmuyoruz..

Affediyoruz ama artık aynı hataları yapabileceğiniz, aynı kötülükleri yaşatabileceğiniz kişiler olamıyoruz.

Affediyoruz ve geleceği adımlarken, yolumuzun üzerindeki taşları temizler gibi iyiliğe ulaşmamıza engel ne kadar katı ve kötü kalpli varsa hepsini bugünümüzden ve geleceğimizden temizliyoruz..

Çünkü;

Hatalar affedilir, hatalı karakterler değil!

Ne demiş, Kul Nesimi;

“Par içinde biten güle minnet eylemem”

ve güzel bir söz daha söylemiş;

 

“Kolay mı gerçeğe ermek, dost bağında güller dermek, orada kalsın değer vermek, yeter ki ucuza satmasın”.

Zübeyde Asya

Katılın!

Hoşgeldiniz
Yazılarınızı, Şiirlerinizi, Videolarınızı, Resimlerinizi Paylaşın

Yorumlar

Henüz yorum yok
×