Yazar Aslı Çildir ile Söyleşi

Merhaba!
1-Değerli yazarımız, sizi daha iyi tanımamız için bizlere kendinizden bahseder misiniz?

-Merhabalar, ismim Aslı Çildir. Eskişehir doğumluyum. Anadolu üniversitesi iktisat bölümü mezunuyum. Uzun yıllar dershanelerde Eğitim danışmanı olarak görev yaptıktan sonra en büyük tutkum olan yazmaya dönerek Ekim ayında ‘Güzel Yaşa ‘adlı kitabımı çıkardım. Yazmak dışında kitap okumayı, tarihi ve doğal güzellikleri olan yerlere seyahat etmeyi severim.

2-Edebiyatla ilgilenmeye, edebi eserler yazmaya ne zaman başladınız?

– Edebiyatla ilgilenmeye ve yazmaya çok küçük yaşlarımda başladım. Henüz on iki yaşında öyküler yazıyordum ve en büyük hayalim bir gün kitap yazmaktı ama okul hayatı ardından üniversite ve iş hayatı derken ancak bu hayalimi bu yıl gerçekleştirebildim.

3-Basılı veya e-kitap olarak yayında bir kitabınız var mı? Henüz bir kitabınız yoksa eğer kitap çıkartmayı düşünüyor musunuz, böyle bir hayaliniz var mı?

– Evet ‘Güzel Yaşa’ adlı bir kitabım var. Güzel yaşa aslında bir yaşam kılavuzu. Yaşamınız boyunca karşılaşacağınız tüm zorluklarda yanınızda olacak ve size yol gösterecek bir kitap. Eğitim hayatınızda verimli ders çalışma yöntemlerini öğreterek okuldaki derslerinizde başarılı olmanızı sağlayacak ve sizi üniversite sınavına hazırlayacak, Ardından doğru meslek seçimi konusunda size yardımcı olacak, üniversite eğitiminiz bittikten sonra güzel bir cv hazırlamanızı sağlayarak iş bulmanızı kolaylaştıracak, iş hayatınızda başarıyı yakalamanın yöntemlerini ve çalışırken kazandığınız parayla nasıl yatırım yapabileceğinizi anlatacak, yaşamınızın en önemli kararlarından biri olan evlilikte doğru eş seçimini nasıl yapabileceğinizi ve mutlu evliliğin sırlarını anlatacak. Çocuğunuz olduğunda çocuğunuzu yetiştirirken yanınızda olacak. Hayatta karşılaşabileceğiniz maddi zorluklarla ya da vefat, boşanma gibi hayatın kötü sürprizleriyle nasıl başa çıkabileceğinizi anlatacak. Kısacası ‘Güzel Yaşa’ adlı kitabım yaşamınız boyunca size yol gösterecek, yaşamınızın her döneminde ve karşılaştığınız her zorlukta yanınızda olacak bir yaşam kılavuzu.

4-Kitabınızın (kitaplarınızın herhangi birinin) ortaya çıkış öyküsünü bizimle paylaşır mısınız?
-Aslında kitabımın çıkış noktası Eğitim danışmanlığı yaptığım dönemlerde öğrencilerin karşılaştığı sorunlar oldu. Kimi öğrencim verimli ders çalışma tekniklerini bilmiyordu, kimi öğrencim seçeceği meslek konusunda kararsızdı, kimi öğrencim sınav stresiyle nasıl başa çıkamayacağını bilemiyordu. O zaman neden yaşamımızın her döneminde bize yol gösterecek, yaşamımıza dair faydalı bilgiler verecek ve yaşamımız boyunca bize yardımcı olacak bir yaşam kılavuzumuz yok diye düşündüm ve böylece ‘Güzel Yaşa’ adlı kitabımı yazmaya başladım.

5-Okumayı hoşlandığınız tür hangisidir?
– Biyografi, kişisel gelişim, anı kitapları ve polisiye romanları seviyorum.

6-Kendinize örnek aldığınız bir yazar veya yazarlar var mı, varsa bunlar hangileridir?

– Susanno Tamaro, Mina Urgan, Gabriel Garcia Marquez, İpek Ongun, Reşat Nuri Güntekin’in eserlerini çok severim ve onları kendime örnek alırım.

7-Güncel çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
– Şuan kitabım Ekim ayında çıktığı için kitap fuarlarına ve imza günlerine katılıyorum. Bunun dışında Fehva-i Cedid dergisinde öykü ve gezi yazıları yazıyorum. Gene Beyaz Tüy dergisinde öykü yazıyorum.

8-Genç okurlara seslenmek ister misiniz? Genç okurlara iletmek istediğiniz bir mesajınız varsa röportajımız vesilesiyle düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

-Genç okurlarımıza şunu iletmek isterim. Kitap okurken sadece bir türe bağlı kalmayın. Yani sadece polisiye roman seviyorum deyip sadece bu türde kitaplar okumayın. Kendinizi geliştirecek, ufkunuzu genişletecek bilgilerinizi artıracak başarılı insanların biyografilerini, Türk ve Dünya klasiklerini, kişisel gelişim kitaplarını ve yaşama dair hikayeleri anlatan kitapları da okuyun. Çunkü her kitap yeni bir Dünya’dır. Her kitaptan yeni bir şeyler öğreniriz. Kitaplar sayesinde yaşama bakış açımız, öngörümüz ve yaşama dair alacağımız kararlarımız bile değişir.

Sizi tanıdığımıza memnun olduk. Röportajımıza ayırdığınız değerli vaktiniz için çok teşekkür ederiz. Size İhakalem edebi web sitesi olarak yazın hayatınızda başarılar dileriz.

Ben teşekkür ederim.

Katılın!

Hoşgeldiniz
Yazılarınızı, Şiirlerinizi, Videolarınızı, Resimlerinizi Paylaşın

Yorumlar

Henüz yorum yok
×