Yazar Aysin Çoban ile Söyleşi

Merhaba!

1-Değerli yazarımız, sizi daha iyi tanımamız için bizlere kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba değerli ihakalem .

Öncelikle bizlere böyle bir imkan tanıdığınız için teşekkürlerimi iletmek isterim ve başarılarınızın devamını dilerim ..

Ben Ayşin çoban, memleketim Van İstanbul da ikamet ediyorum. Çocuklardan ve günlük telaşlarımdan fırsat buldukça yazmaya araştırıp okumaya zaman ayırıyorum.

2-Edebiyatla ilgilenmeye, edebi eserler yazmaya ne zaman başladınız?

Çok küçük yaşlarda diyebilirim . Yazmaya erken yaşlarda şiir denemeleri ile başladım, fakat imkanlar dahilinde yazdıklarımı yeterince değerlendiremediğim imkansızlık mevcuttu , bundan ötürü şiirlerimi sadece yazıp kendim okudum.

Daha sonra yerel kültür etkinliklerinde şiir ve makaleler yazmakla devam ettim. Bu etkinliklerde konuşmacı olarak katılım yapanlara konuyla ilgili makaleler araştırıp yazdım .

3-Basılı veya e-kitap olarak yayında bir kitabınız var mı? Henüz bir kitabınız yoksa eğer kitap çıkartmayı düşünüyor musunuz, böyle bir hayaliniz var mı?

Yazmaya uzun bir ara verdikten sonra , bir kaç yıl öncesinden tasarladığım iki kitab çalışması üzerindeğim

Birincisi zifir adlı romanım, İkincisi Devrik cümleler adlı şiir kitabımı derlemekteğim

4-Kitabınızın (kitaplarınızın herhangi birinin) ortaya çıkış öyküsünü bizimle paylaşır mısınız?

Dediğim gibi henüz kitab çıkartmadım  Ama Zifir isimli romanımı örneklendirirsek eğer  gerçek bir hayat öyküsünden esinlenerek yazmaktayım.

5-Okumayı hoşlandığınız tür hangisidir?

Daha çok fikir kitaplarını tercih ediyorum. Hem bilgilenip bir diğer yandan düşünmeme araştırmama ve yeni fikirler edinmeme vesile olduğundan tercihim hep bu yönden olmuştur . Roman ve şiir kitablarınıda severek okurum .

6-Kendinize örnek aldığınız bir yazar veya yazarlar var mı, varsa bunlar hangileridir?

Bu sorunuza şöyle bir açıklama getirmek istedim . Sorunuzu okuyunca bende kendimde farkettim diyebilirim. Ayrım yapmadan okuduğum bir çok kitab var. Hatta fazlaca tanınmamış yazarlar mevcut okuduğum kitaplar arasında, fakat sevdiğim ve hayatından etkilendiğim bir yazar Cahit Zarifoğlu’dur. Son bir kaç yıl içinde ise psikoloji kitaplarına merak ettiğimden bir diğer yazar ise Serhat Yabancı olduğunu söyleyebilirim.

7-Güncel çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Rutin bir çalışma diyebilirim; Fakat bı rutinlikten fırsat elde ettikçe araştırıp okumaya ve kitaplarımı derlemeye zaman ayırmaya çalışıyorum.

8-Genç okurlara seslenmek ister misiniz? Genç okurlara iletmek istediğiniz bir mesajınız varsa röportajımız vesilesiyle düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Gençler ve gençlik öncelikle tüm genç arkadaşlarımıza hayatlarında başarılar dilemek istiyorum.

Sonrası ise çağımızın getirdiği bir çok telaşlar içersinde okumaya kendilerini geliştirmeye yönelik çaba göstermelerini arzu ederim .

Kültürümüz ve tarihimizi bilmelerini ve en önemlisi de öz benliğimizi ve maneviyatımızı korumalarını tavsiye ederim. Konuşmamı sonlandırırken tekrar teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Memnuniyetimi bilmenizi arz ediyorum

Teşekkürler ihakalem .

Katılın!

Hoşgeldiniz
Yazılarınızı, Şiirlerinizi, Videolarınızı, Resimlerinizi Paylaşın

Yorumlar

Henüz yorum yok
×