Deprem Berekettir

Bir konuda yazı yazarken yazı başlıklarımın çarpıcı ve yazının kısa bir özeti olmasına çok dikkat ederim. Bu yas günlerimizde yazı başlığına bakıp tepki gösterenler de olacaktır ama ne demek istediğim yazının tamamı okunduğunda anlaşılacaktır.
Tarihte doğa olayları olduğunda (Yağmur, kar, deprem vs.) insanların işlediği günahlara karşılık Tanrının bir cezası olduğuna inanılırdı. Kar ve yağmur için değil ama deprem ve diğerleri için günümüzde buna inanan hala pek çok insan var. Ama ekip biçme başladıktan sonra kar ve yağmuru kendi lehlerine kullanıp bunların bir ceza değil bereketi olduğuna kanaat getirildi.
Bugün depremde her ne kadar olumsuz olarak görüldüysevde bu ilerde kar ve yağmur olayı gibi normal ve olumlu karşılanması ihtimal dahilindedir. İnsanları deprem değil depreme dayanıksız yapılar öldürüyor. Buna destek olarak bir kaç örnek vermek istiyorum.
-05.01.2015’de ABD’de 7.5: şiddetinde deprem oldu 1 ölü
-05.05.2015’de Japonya’da 7.8 şiddetinde deprem oldu 13 yaralı, ölü yok
-25.12.2016’da Şili’de deprem oldu 0(sıfır) ölü, ufak tefek yaralanmalar
-16.09.2015’de Şili’de 8.4 şiddetinde deprem oldu 15 ölü 34 yaralı
-07.09.2017’de Meksika’da 8.1 şiddetinde deprem oldu 97 ölü
-Son olarak 06.02.2023’deki depremde Hatay/Erzin’de çürük yapıya izin vermeyen bir belediye başkanından dolayı Erzin’deki ölü sayısı 0
Vs. Vs.
Örneklerde görüldüğü gibi bazı gelişmiş ülkeler bunu büyük oranda çözmüşler, gelişemeyen ülkeler ise buna bahane bulmak için “Kader”, “Böyle günlerde siyaset konuşulmaz” diyip işin içinden çıkmak istiyorlar. Dün yağmura dayanıksız evler yapılıp yıkıldığında buna çözüm bulup yağmura dayanıklı yapılar yapıp yağmuru kendi lehimize çevirdiysek ilerde deprem gerçeğini kabul edip depreme karşı dayanıklı binalar yaparsak ve belki de depremin ortaya çıkardığı enerjiden bile faydalanabilirsek o zaman deprem felakettir yerine “deprem berekettir” diyeceğiz.

Katılın!

Hoşgeldiniz
Yazılarınızı, Şiirlerinizi, Videolarınızı, Resimlerinizi Paylaşın

Yorumlar

Henüz yorum yok
×