Yazar Harun Tinas ile Söyleşi

Merhaba!

1-Değerli yazarımız, sizi daha iyi tanımamız için bizlere kendinizden bahseder misiniz? 

Ben Harun Tınas. 30 yaşındayım. 21 Aralık 1992 tarihinde Mersin’in Aydıncık ilçesinde doğdum. Dmd kas hastasıyım ve 12.5 yıldır solunum cihazına bağlıyım. Şu an Mersin’in Gülnar ilçesinde yaşamaktayım. Kitaplarımı yatar bir pozisyonda sağ elimin hafif hareket eden parmaklarıyla, Mouse ile optik klavyeyle bilgisayarda yazdım.

2-Edebiyatla ilgilenmeye, edebi eserler yazmaya ne zaman başladınız?

Edebiyata olan ilgim lise çağlarında ilgim vardı. Birkaç hikaye yazdığımı hatırlıyorum. 25 yaşımda yazar bir arkadaşım kitap çıkarmıştı ve bir gün ondan bir yayınevinin antoloji çalışması varmış. O antoloji için şiirler yazdım ama o çalışmada yer almadım. Yeteneğimi fark edince kitap hedefi koydum. Öyle başladım yazmaya.

3-Basılı veya e-kitap olarak yayında bir kitabınız var mı? Henüz bir kitabınız yoksa eğer kitap çıkartmayı düşünüyor musunuz, böyle bir hayaliniz var mı?

 

Şuan dört tane kitabım var. İlk kitabımın adı “SESSİZ ÇIĞLIĞIM”; türü şiir. İkinci kitabımın adı “BEN DE VARIM”; hayatımı yazdığım roman türündeki kitabım. Üçüncü kitabımın adı “KOYU ZAMAN SEFERİSİ”; türü şiir. Dördüncü kitabımın adı “MUCİZEVİ GERÇEKLİK” türü denemedir.

4-Kitabınızın (kitaplarınızın herhangi birinin) ortaya çıkış öyküsünü bizimle paylaşır mısınız?

Ben size Hayatımı anlattığım Ben de Varım adlı kitabımın hikayesini anlatayım izniniz olursa. Aralık 2018 Sessiz Çığlığım adlı kitabımı çıkardıktan sonra şiir yazmaya devam ediyordum. “Bu Benim Öyküm” adında bir şiir yazmıştım. Şiire bakıyorum, bir tat eksik. Düzeltmeye çalışıyorum ama olmuyor. Sinirlendim ve şiiri sildim. Ardından zorlu karakış ömrümü yazmaya başladım. Tabi öncesinde kitabımı eve almaya gelenler bir yatalak halime bakıyorlar, bir kalem tutamadığım halime bakıyorlar ve inanamıyorlardı. Tabi bir de çevremden hayatımı yazmam yönünde telkinler de almıştım. Bu etkenlerde hayatımı yazmamda etkili oldu. Kitabımın adına Bu Benim Öyküm diye başladım, sonra Sessiz Çığlığım 2 yaptım ve en son baktım hayat beni görmemiş BEN DE VARIM dedim noktayı koydum.

5-Okumayı hoşlandığınız tür hangisidir?

Aslında her türden kitapları okudum. Genelde Araştırma ve şiir kitaplarını daha çok okuduğum türler arasında. En çok ATATÜRK İLE ALLAH ARASINDA kitabım ilgimi çekmiş.

6-Kendinize örnek aldığınız bir yazar veya yazarlar var mı, varsa bunlar hangileridir?

Şairlikte tabii ki Nazım Hikmet’i örnek aldığımı söyleyebilirim.

7-Güncel çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Aralık 2018’de ilk kitabım olan Sessiz Çığlığım adlı ilk kitabımı çıkardım ve Mayıs 2023’de dördüncü kitabım Mucizevi Gerçeklik adlı kitabımı çıkardım. Çok kısa zamanda dört kitap çıkardım ve artık ara vermenin zamanı geldiğini düşünüyorum. Şuan için henüz bir kitap çalışmam yok. Elimde aşk konulu birkaç tane şiir kaldı, onları da dergilere gönderiyorum. Artık bütün odağımı emeğimin karşılığını almak için kitaplarımın tanıtımına odaklandım.

8-Genç okurlara seslenmek ister misiniz? Genç okurlara iletmek istediğiniz bir mesajınız varsa röportajımız vesilesiyle düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Onlara mesajım tek bir tür kitaba odaklanmasınlar. Benim gibi her türden kitabı okusunlar.

Sizi tanıdığımıza memnun olduk. Röportajımıza ayırdığınız değerli vaktiniz için çok teşekkür ederiz. Size İhakalem edebi web sitesi olarak yazın hayatınızda başarılar dileriz.

 

 

Katılın!

Hoşgeldiniz
Yazılarınızı, Şiirlerinizi, Videolarınızı, Resimlerinizi Paylaşın

Yorumlar

Henüz yorum yok
×