KAPUZBAŞI ŞELALESİ NERDE

 

Dünyanın en yüksek ikinci şelalesi durumunda olan Kapuzbaşı Şelaleleri beş tanesi büyük iki tanesi küçük yan yana dizili, yükseklikleri 40-60 metre civarında gürül gürül akan büyüleyici güzellikte şelalelerdir. Kapuzbaşı Şelaleleri Kayseri Yahyalı İlçesi Küçükçakır köyünün kuzeyinde bulunan Ensenin Tepesinde yer almaktadır. Yahyalı İlçesine 60-65 kilometre uzaklıktadır. Aladağlar Milli Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. Ulaşımı kolaydır ve ulaşım asfalt yoldan sağlanmaktadır. Kayseri iline bağlı olan Kızılırmak Nehri üzerinde yer alan Kapuzbaşı Şelalesi, doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir yerdir.

Kapuzbaşı Şelalesi, Kızılırmak Nehri’nin etkileyici manzarasıyla çevrilmiştir ve ziyaretçilerine huzurlu bir doğa ortamı sunar. Şelalenin çevresinde, yemyeşil ağaçlar ve doğal bitki örtüsü yer alır. Bu da şelaleye ayrı bir güzellik katmaktadır.

Kapuzbaşı Şelalesi, piknik alanları ve yürüyüş parkurlarıyla da popülerdir. Ziyaretçiler burada piknik yapabilir, doğa yürüyüşleri yapabilir ve temiz havanın tadını çıkarabilir. Şelalenin yakınlarında bulunan restoranlar da lezzetli yiyecekler sunar.

Şelaleye yakın işletmelerde içme suları buz gibi ve lezzetlidir. Şelale etrafı gürül gürül akan dere üzerine kurulu ailecek kalabileceğiniz nice güzel mekânlara sahiptir. İnsanları yardımsever, misafirperver ve güler yüzlüdür.

Bu eşsiz doğa güzelliğinden daha çok istifade etmek isteyenler için hem şelaleye yakın lokanta hizmetli oteller, tesisler bulunmaktadır hem de Aladağlar Milli Parkı sınırları içerisinde konumlanan şelaleye yaklaşık 5-8km uzaklıkta, şelale yakın çevresinden görülebilen ormanlık bir alanda Kapuzbaşı Köşk Evleri bungalov tarzı konaklama mekânlarıyla hizmet vermektedir.

Ayrıca, şelale çevresinde bulunan kamp alanı da doğa severler için ideal bir seçenektir. Burada kamp yaparak doğayla iç içe bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Kapuzbaşı Şelalesi, özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaret edilmeye değer bir yerdir. Doğanın canlandığı bu dönemlerde şelalenin güzelliği daha da artar. Kayseri’ye yolunuz düşerse Kapuzbaşı Şelalesi’ne uğramanızı tavsiye ederim.

KAPUZBAŞI ŞELALESİ

Katılın!

Hoşgeldiniz
Yazılarınızı, Şiirlerinizi, Videolarınızı, Resimlerinizi Paylaşın

Yorumlar

Henüz yorum yok
×