Mehmet Yıldız’ın “Ankebut” “Örümcek Ağı” Ön Satışta

Sıradan bir Mali Müşavir’in, kuytu bir köşede bulunan cesedinin arkasından, sizce ne kadar büyük bir bağlantı çıkabilir? Peki, bu Mali Müşavir’in avucunda bulunan bir işaret, sizce neyin temsilcisi olabilir? Hiçbir cinayet, işleyenin kalıntılarından uzak değildir ve hiçbir cinayet, bu kitaptaki gibi daha ağır olamaz.
Bir sır perdesi, kuytu bir köşede bulunan bir ceset üzerinden aralanıyor. Gerçeklerden yola çıkan bu kurgusal ve ütopik kitabın satır araları, bin bir gizem ve düğümle dolu! Satır aralarını okumayı becerebilenler, bu kitabın beyhude bir yazımdan ibaret olmadığını görecekler ve bizi, Türkiye’yi bekleyen kaotik meselelerin olduğunu öğrenecekler.
“Allah’tan başka dostlar edinenlerin durumu, örümceğin durumuna benzer. Örümcek bir yuva edinmiştir. Hâlbuki yuvaların en çürüğü, muhakkak örümcek yuvasıdır. Keşke bilselerdi!” (Ankebut Suresi: ayet 41). Bu ayetten yola çıkarak anlatılan kurgu, Allah’tan başka dostlar edinenlerin durumuna matuf yazılmıştır. Sahte hocaların, nümayiş dindarların ve ayrıştırıcı şeyhlerin tasvirini okuyacağınız bu kitap, size hem bilgi verecek hem de size estetik bir edebi şölen sunacaktır. Bin bir araştırmadan geçirilen bilgiler, kurgusal olaylarla birleştirilip sunulmuş; dipnotlarla zenginleştirilen kitaptaki her bilgi, birer delil mahiyeti taşmıştır. Kitapta dinî motiflere çokça yer verilmiş; iyi ile kötünün motifine denk, Ebabil ile Ebrehe figürleri gösterilmiş, Hak ile Batıl’a denk, çokça zikredilen dinsel ve bilimsel argümanlar rol oynamıştır.
Gizem ve gerilimin had safhada yer aldığı kitapta polisiye aksiyon sahneleri de bir film izliyormuşçasına kaleme alınmış; politik bir üslupla aktarılan dinî bilgiler, dipnotlarla zenginleştirilerek birer delil hüviyeti taşımıştır. Yeri geldiğinde yaşanmış olaylardan da esinlenen kitap, baştan sona ütopik kurgu kokusuyla gerçeklerin ne denli kurgusallaştırıldığını gözler önüne sermiştir. Elbette bu kitapta mizaha da yer verilmiş, karakterlerin diyaloglarındaki ince ve muzip mizahi sahneleri okurken, kendinizi gülmekten de alıkoyamayacaksınız.
Hestiakitap Yayınları etiketiyle ön satışa sunulan kitabımızın her bir sayfası, okurların meraklı nazarlarına hitap etmek için gün sayıyor. Şayet okuduğunuz kitaptan hem edebi estetik zevk almak hem de bir şeyler öğrenmek ve keşfetmek istiyorsanız kitap, bir tık uzağınızda! Dilerseniz “hestiakitap.org” adresinden, dilerseniz de instagram hesabımdan bana ulaşıp kitabı, imzalı bir şekilde tedarik edebilirsiniz.
Ve unutmayın; bu kitabı, izlerken okuyacak ve okurken izleyeceksiniz.
Herkese saygı ve hürmetlerimle…

Katılın!

Hoşgeldiniz
Yazılarınızı, Şiirlerinizi, Videolarınızı, Resimlerinizi Paylaşın

Yorumlar

Henüz yorum yok
×