Yazar Seda Özlem Başpınar ile Söyleşi

Merhaba!

1-Degerli yazarımız, sizi daha iyi tanımamız için bizlere kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar, Çocukluğumdan beri yazmayı severim ve konuşmayı yazarak tercih ederim

2-Edebiyatla ilgilenmeye, edebi eserler yazmaya ne zaman başladınız?

En büyük klişelerden biri olacak ve ben bunu çok seviyorum; hatıra defterleri olurdu ve ben her arkadaşımın hatıra defterine şiir tadında yazılar yazardım ama tâbii o zamanlar çok farkında değildim ve sonra orta okul, lise yıllarında kompozisyon ödevlerimiz olurdu. Ben kendiminkini bitirir ve diğer arkadaşlarımınkini de yazardım. Yazmak hiç bir zaman yük olmadı bana

3-Basılmış veya e-kitap olarak yayında bir kitabınız var mı? Henüz bir kitabınız yoksa eğer kitap çıkartmayı düşünüyor musunuz, böyle bir hayaliniz var mi?

Benim hali hazırda çıkmış dört kitabım bulunmaktadır (Özlem Koydum Adını, Şiir Antolojisi 2, İçime Attım İçimden Atamadım, Edebiyat Turnuvası… Bu son kitap ortak projedir) ve şuan beşinci kitabımı yazıyorum

4-Kitabınızın (kitaplarınızın herhangi birinin ortaya çıkış öyküsünü bizimle paylaşır mısınız?

Çocukluktan bahsettim ya hep, çocukluk hayalimdi yazar olmak zaten. Ortaya çıkış öyküsü yok çünkü o tutku hep vardı sadece zamanını bekliyordu

5-Hangi tür kitaplar okumayı seviyorsunuz?

Kitap ayrımı yapmam demek isterdim ama maalesef yapıyorum ben felsefi, mesnevi ve deneme yazılarını okumayı çok seviyorum.

6-Kendinize örnek aldığınız bir yazar veya yazarlar var mı varsa bunlar hangileridir?

Aslında yok. Aklıma kalbime işleyenler, hafızamda farkında olmadan yer edinenler belki olmuş olabilir. Bilinçaltı ile ilgili….

7-Güncel çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Rutin yazıyorum diyemem çünkü yazmak; hani şu meşhur ilham perileri denilen kavram var ya, işte o ne zaman gelirse kağıdım, kalemim ve ben buluşuyoruz ama günlük köşe yazarlığı yaptığım bir sitem var orda muhakkak küçük de olsa bir yazımı paylaşırım.

8-Genc okurlara seslenmek ister misiniz? Genç okurlara iletmek istediğiniz bir mesajınız varsa röportajımız vesilesiyle düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Her zaman söylediğim şey, hiç bir zaman hayallerinin peşinden ayrılmasınlar. Yazmak meşakkatli bir iştir.

Yorulacaklar, yeri gelecek; kendi kalemlerini beğenmeyecekler ama bunun onlar için çok büyük avantaj olduğunu bilsinler. Çünkü, beni bir yazardan ziyade bir okur gözüyle önce ben eleştirmeliyim. Ben bunu yapıyorum ve yazmak için müsait değiller diyelim ama akıllarına gelen bir cümle, bir söz o an not alsınlar. Bir yazar bir şair ve hatta bir ressam o eserin aynısını tekrar yapamıyor maalesef. Belki bir benzeri oluyor ama aynı tatta olmuyor. Bu ilke ile hareket etsinler, naçizane tavsiyem

Sizi tanıdığımıza memnun olduk. Röportajımıza ayırdığınız değerli vaktiniz için çok teşekkür ederiz. Size ihakalemedebi web sitesi olarak yazım hayatınızda başarılar dileriz.

 

Katılın!

Hoşgeldiniz
Yazılarınızı, Şiirlerinizi, Videolarınızı, Resimlerinizi Paylaşın

Yorumlar

Henüz yorum yok
×