Yazar Sinem Şahin ile Söyleşi

1-Değerli yazarımız, sizi daha iyi tanımamız için bizlere kendinizden bahseder misiniz?

-Ben Sinem Şahin. Bursa’nın İnegöl ilçesinde yaşıyorum. 22 yaşındayım. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Hisarcık Meslek yüksekokulu Halkla İlişkiler ve tanıtım mezunuyum. Aynı zaman da Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık öğretim fakültesi Halkla ilişkiler ve reklamcılık 1. Sınıf öğrencisiyim. Bir adet ritim Sanat Yayınları tarafından çıkarılan kitabım mevcuttur. Aynı zaman da çeşitli şiir, öykü/deneme derleme projelerin de yer alıyorum. Çeşitli blog sitelerinde yazılar yazıyorum. Bir tane kendime ait bir bloğum mevcuttur. Wattpad uygulamasında ise çeşitli hikâyelerim mevcuttur. Aynı zamanda yeni çardak dergisi, mübrem dergi, edebi dergi, numara doksan gibi birçok dergiye yazı yolluyorum.

2-Edebiyatla ilgilenmeye, edebi eserler yazmaya ne zaman başladınız?

-Edebiyat ile ilgilenmeye ortaokulun sonunda yani 14 yaşında başladım. Ortaokul arkadaşlarım ile aram iyi olmayınca içime kapandım. Onların geçtiği dalgaları iyi geçindiğim bir arkadaşımın önerisi ile bulduğum Wattpad uygulamasına yazarak içimi dökmeye başladım. Böylece yazarlık hayatım başlamış oldu.

3-Basılı veya e-kitap olarak yayında bir kitabınız var mı? Henüz bir kitabınız yoksa eğer kitap çıkartmayı düşünüyor musunuz, böyle bir hayaliniz var mı?

-Basılı bir adet kitabım mevcut. Ritim Sanat Yayınları tarafından çıkarıldı. Ama daha çeşitli daha güzel bir konuda tekrar bir kitap çıkarma hayalim var tabii ki.

4-Kitabınızın (kitaplarınızın herhangi birinin) ortaya çıkış öyküsünü bizimle paylaşır mısınız?

-Kitabın ismi; Eski Hesap. Kitabın öyküsü ise şöyle; geçmişte unutulan ve ya geçmişte kalan çözülmeyen çok olay oluyor. Bu benim hayatımda da böyle ve yeri geldiğinde o gömülen geçmiş izlerini hayat karşımıza bir bir çıkarıyor. Yaralayanlar bazen hesaba tutulamıyor o da sadece sana acı veriyor. Ben hayatım da geçmişim de olan hiçbir olay sorumlusuna hesap soramadım. Çok iz bıraktılar ama ben hep sessiz kaldım. Gerçek hayatım da böyle olsa da iç dünyam da bazı karakterleri benim yerime koyarak bu kitabı yazdım. Tabii tek bir farkla Onlar hayattan da o kişilerden de intikam aldılar ve sonunda mutluluğu yakaladılar.

4-Okumayı hoşlandığınız tür hangisidir?

-Genel de romantik ve komedi türünde okuyorum. Yeni yeni Kişisel gelişim ve bölümüm hakkında da kitaplar okumaya başladım.

5-Kendinize örnek aldığınız bir yazar veya yazarlar var mı, varsa bunlar hangileridir?

-Var. İlk olarak daha bu sene birkaç projede beraber olduğum sevgili yaşıtım olan ve neşesi ile azmi ile beni mest eden bir yazarımız Melis Bektaş. Yine bu sene tanıdığım ve birçok eser de beraber çalıştığımız sayın yazarımız Asya nur Şener. Son olarak ise bu yazar değil ama biz iletişimcilerin babası Betül Mardin’i örnek alıyorum.

6-Güncel çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

-Bahsettiğim gibi açık öğretim öğrencisiyim. Okuluma derslerime zaman ayırmakla birlikte aynı zamanda kpss ön lisans sınavına hazırlanıyorum. Aynı zamanda @kalemineguvenenyazar adlı instagram hesaplarım da yazdığım blog sitelerinde ki ve Wattpad de ki eserlerimi orada paylaşıyorum. Kitabım hakkında özel kesitleri de @eskihesapkitapp adlı instagram hesabımda paylaşıyorum. Çeşitli e dergi ve basılı dergiye her ay eser veriyorum Aynı zamanda farklı yayınevlerinden altı adet derleme projesi ile geliyoruz(

7-Genç okurlara seslenmek ister misiniz?

-Çok ama çok ama çok okusunlar. Özellikle bu okumanın azaldığı devirde kitap okuyanların inci tanesi değerinde olduğu bu devirde okusunlar. Sadece bir tür de kalmasınlar. Çeşitli türlere açılsınlar. Ekonomik durumdan eğer kitap alamıyorlarsa ki ben o durumdayım. Kütüphaneden veya pdf olarak okumaya özen göstersinler. Genç okurlarımızın için de yeni yazarlarımız varsa onlarda bilgilerini biriktirip öyle üretmeye başlasınlar. Cesareti olmayanlar ufak da olsa bir yerden başlarsa başarı cesaret getirecektir. Hepsi candır. Okumakla ve sanatla kalmalarını dilerim.

-Sizi tanıdığımıza memnun olduk. Röportajımıza ayırdığınız değerli vaktiniz için çok teşekkür ederiz. Size İhakalem edebi web sitesi olarak yazın hayatınızda başarılar dileriz.

 

 

Katılın!

Hoşgeldiniz
Yazılarınızı, Şiirlerinizi, Videolarınızı, Resimlerinizi Paylaşın

Yorumlar

Henüz yorum yok
×