Yazar Veyis Yatkın ile Söyleşi

Merhaba!

1-Değerli yazarımız, sizi daha iyi tanımamız için bizlere kendinizden bahseder misiniz? 

Tabiki, öncelikle nazik davetiniz için teşekkür ediyorum sizlere. Adım Veyis Yatkın, 1982 İstanbul doğumluyum. Evli ve 1 çocuk babasıyım. Vatani görevimi yaptıktan sonra bir müddet babam ile birlikte ticaret ile uğraştım, lakin hem daha sakin bir yaşam hem de sevdiğim kişiler ile sevdiğim işi yapabilmek adına ve hayalim olan gönül sultanlarını tertemiz kalplere işleyebilmek adına öğretmenlik mesleğini seçme kararı alıp babam ile uğraştığım ticarete veda ederek hayallerime yelken açtım diyebilirim.

Ve şu anda tertemiz kalplere bu sevgiyi aşılayabilme gayretinde hem eğitimcilik hem hikâye anlatıcılığı hem de yazarlık vazifemi severek yapmaktayım.

2-Edebiyatla ilgilenmeye, edebi eserler yazmaya ne zaman başladınız?

Edebiyat ile olan ilgim lise yıllarında Fuzuliye ait bir şiiri okumam ile adeta alevlendi diyebilirim, tabi ki o zamanlar bu şiirleri Fuzuli sevdiği bir kadın için yazmış deyip çok etkilenmiştim, lakin şiirlerin altında ilahi bir mesaj olduğunu anladığımda hayranlığım daha da arttı, bizde sevdik, sevildik o dönemlerde, bu heyecan ile başladık şairlerimizden şiirler okumaya, amatörce yazmaya, güzel anılar ile dolu günlerdi, tabi ki yazdıklarımız beğenildikçe edebiyata olan isteğimiz önüne geçilemez bir hal aldı ve nihayetinde çeşitli dergilerde naçizane şiir yazan, deneme yazan bir yazar olarak bulduk kendimizi.

Sonrasında ise yazma kabiliyetimizi daha güzel bir sevgi çeşidi olan gönül sultanlarını tanıtabilme sevdirebilme çabası için kullanır olduk, şimdilerde ise hem duygu halimizi yansıtabilme, bazen de gördüğümüz haksızlıkları, mutlulukları ve hayata dair gördüklerimizi paylaşabilme amacıyla bu hizmetlere devam ediyoruz.

3-Basılı veya e-kitap olarak yayında bir kitabınız var mı? Henüz bir kitabınız yoksa eğer kitap çıkartmayı düşünüyor musunuz, böyle bir hayaliniz var mı?

2022 yılında insan-ı kamil öğretmen ve derviş öğrenci başlıklı ve gönül sultanlarını öğrencilerimize ve yetişkinlere tanıtabilme gibi ulvi bir amaca hizmet etmek amacıyla ilk kitabımı çıkartmak nasip oldu.

Hemen ardından 2023 yılında daha birkaç ay önce piyasaya çıkan ve beğenilen çocuk serüven kitabımız Kerem Ali’nin İstanbul Maceraları ( Aziz Mahmut Hüdayi ) kitabımızı çıkartarak gönül sultanlarını tanıtabilme, sevdirebilme sevgisini bir adım ileriye taşıdık diyebilirim çok şükür,

Katıldığımız tv programları ve fuarlar ile çok daha geniş kitlelere ulaşabilme gayretindeyiz, yapacağımız röportajda buna vesile olur inşallah.

4-Kitabınızın (kitaplarınızın herhangi birinin) ortaya çıkış öyküsünü bizimle paylaşır mısınız?

Kerem Ali’nin İstanbul Maceraları (Aziz Mahmut Hüdayi ) kitabımızı hazırlık aşamasında iken İstanbul Üsküdar da türbesi bulunan Aziz Mahmut Hüdayi Hazretlerinin kabrini ziyaret ettim, ilk kitabımı yazmak 1 seneden uzun sürmüştü lakin bu kitabımın daha hızlı yazılması ve temiz kalplere daha çabuk ulaşmasını bütün kalbimle istiyordum, tüm temiz duygularım ile bu yüce Sultanın huzurunda dualar edip, Rabbimizden yardım diledik, eve geri döndüğümde ise tüm bedenime yayılan bir istek ile birde baktım ki Kerem Ali’nin İstanbul Maceraları kitabımızı 5 günde yazıp tamamlamışım, bu hatıramı unutamam, kitabımızın çıkış öyküsü de budur.

5-Okumayı hoşlandığınız tür hangisidir?

Tarihi, tasavvufi kitaplar, batı klasikleri ve şiir kitapları dahil geniş bir okuma yelpazem mevcut.

Lakin doğu klasikleri tasavvufi eserleri okumayı daha çok seviyorum diyebilirim.

6-Kendinize örnek aldığınız bir yazar veya yazarlar var mı, varsa bunlar hangileridir?

Kendi stilimi oluşturma gayretinde olduğumu belirtmek isterim.

7-Güncel çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Tabi ki, şu anda yazarlık vazifeme devam ediyorum.

Edebi Kültür ve Sanat Dergisi’nde şiir çalışmalarım

Hayrendiş.com’da deneme çalışmalarım devam etmektedir.

Halihazırda piyasada Kerem Ali’nin İstanbul Maceraları kitabım yer almaktadır. Ayrıca Ortaokul öğrencilerine yönelik eğitim camiasındaki ilk çalışmalardan Menkıbe Atölyesi projemiz ile çocuklarımıza menkıbeler, hikayeler anlatmaktayız.

8-Genç okurlara seslenmek ister misiniz? Genç okurlara iletmek istediğiniz bir mesajınız varsa röportajımız vesilesiyle düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Genç okurlarımıza verebileceğim en önemli mesaj doğu ve batı klasiklerini okuyup mutlaka kıyaslama yolu ile aradaki farkı görmeleri olacaktır. Dil ve ölçü zenginliğimiz tüm gerçekliği ile ortaya çıkacaktır.

Ve gençlerimizden özellikle şiir ile ilgilenmelerini, Cahit Zarifoğlu’nun dediği gibi ‘’bazen bir insanı yahut da bir ağacı ya da kanadı kırık bir kuşu’’ sevmelerini ama mutlaka sevmelerini isteyeceğim.

Sevmenin güzelliğini, gençlikleri ile birleştirip kalıcı, silinmez izler bırakmaları en büyük arzumdur.

Sizi tanıdığımıza memnun olduk. Röportajımıza ayırdığınız değerli vaktiniz için çok teşekkür ederiz. Size İhakalem edebi

web sitesi olarak yazın hayatınızda başarılar dileriz. 

 

 

Katılın!

Hoşgeldiniz
Yazılarınızı, Şiirlerinizi, Videolarınızı, Resimlerinizi Paylaşın

Yorumlar

Henüz yorum yok
×